TWR-KV31F120M
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
TOWER SYSTEM KV3X EVAL BRD
Catalog
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
DataSheet
TWR-KV31F120M PDF
Type Description
Series:Kinetis
Package:Box
Part Status:Active
Board Type:Evaluation Platform
Type:MCU 32-Bit
Core Processor:ARM® Cortex®-M4
Operating System:-
Platform:Tower System
Utilized IC / Part:KV3x
Mounting Type:Fixed
Contents:Board(s), Cable(s)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TMDSEZD2407-0E
TMDSEZD2407-0E
EZDSP TMS320LF2407 EVAL BRD
NUCLEO-L496ZG
NUCLEO-L496ZG
AM1810 EVAL BRD
0603J1000121MXT
0603J1000121MXT
CAP CER 120PF 100V X7R 0603
TWR-KV31F120M
TWR-KV31F120M
TOWER SYSTEM KV3X EVAL BRD
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24V