CR16-CB80-DEV-U
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
CR16MCS9 EVAL BRD
Catalog
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
DataSheet
CR16-CB80-DEV-U PDF
Type Description
Series:CompactRISCâ„¢
Package:Box
Part Status:Obsolete
Board Type:Evaluation Platform
Type:MCU 16-Bit
Core Processor:CR16B
Operating System:-
Platform:-
Utilized IC / Part:CR16MCS9
Mounting Type:Fixed
Contents:Board(s), Power Supply, Accessories
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SK-91464A-100PMC
SK-91464A-100PMC
DEV KIT TOOL KIT PWR MGMT
CWH-PPC-8548N-VE
CWH-PPC-8548N-VE
MPC8548 EVAL BRD
CUBIEBOARD A20 A20 EVAL BRD
F62ELLNLNSNM016
F62ELLNLNSNM016
2-FIBER OM1 1.6MM JACKET PATCH C
CD74HCT573M96G4
CD74HCT573M96G4
IC OCT LATCH TRANSP 3/ST 20SOIC
52-CBSA-1.75X4.75X0.5
52-CBSA-1.75X4.75X0.5
RF SHIELD 1.75" X 4.75" T/H