ASEK732KLA-40B-T-DK
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
EVAL BOARD FOR ACS732
Catalog
Evaluation Boards - Sensors
DataSheet
ASEK732KLA-40B-T-DK PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Sensor Type:Current Sensor
Sensing Range:40A
Interface:Analog
Sensitivity:50mV/A
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V