MXR7250VW-B
Manufacturer
MEMSIC
VIGOR # :
Description
BOARD EVAL FOR MXR7250VW
Catalog
Evaluation Boards - Sensors
DataSheet
MXR7250VW-B PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Obsolete
Sensor Type:Accelerometer, 2 Axis
Sensing Range:±5g
Interface:Analog
Sensitivity:250mV/g
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.25V