FDA2-17251NBKT3F-SF
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
DataSheet
FDA2-17251NBKT3F-SF PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-17251-SF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:51.00mm
Air Flow:275.0 CFM (7.70m³/min)
Static Pressure:0.768 in H2O (191.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Salt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:60.0dB(A)
Power (Watts):27.00W
RPM:3300 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)