FKA1-17251NBMT31
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
DataSheet
FKA1-17251NBMT31 PDF
Type Description
Series:FKA1-17251
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:50.80mm
Air Flow:140.0 CFM (3.92m³/min)
Static Pressure:0.180 in H2O (44.8 Pa)
Features:-
Noise:50.3dB(A)
Power (Watts):34.50W
RPM:2300 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)