R4E180-AB09-29
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
MOTORIZED IMPELLER
Catalog
AC Fans
DataSheet
R4E180-AB09-29 PDF
Type Description
Series:R4E180
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 180mm Dia
Width:89.00mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):130W
RPM:1200 RPM
Termination:4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 113°F (-25 ~ 45°C)