LPH80B99-BWHR-PC
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
EC FAN AXIAL 80 X 80 X 25MM W/PA
Catalog
AC Fans
DataSheet
LPH80B99-BWHR-PC PDF
Type Description
Series:LPH80B99
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:100 ~ 240VAC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:25.50mm
Air Flow:39.0 CFM (1.09m³/min)
Static Pressure:0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart, Electronic Commutation (EC), Parylene Coating
Noise:31.0dB(A)
Power (Watts):4.50W
RPM:3500 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-
Approval Agency:-
Weight:0.209 lb (94.89 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5656S
5656S
FAN AXIAL 135X38MM 230VAC TERM