A2D240-AA02-06
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
AC AXIAL FAN
Catalog
AC Fans
DataSheet
A2D240-AA02-06 PDF
Type Description
Series:A2D240
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230/400VAC
Size / Dimension:Round - 240mm Dia
Width:72.50mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial, 3 Phase
Features:Dual Voltage
Noise:-
Power (Watts):125W
RPM:2700 RPM
Termination:7 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)