FDA2-17238NBHT4F
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-17238NBHT4F PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-17238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure:0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:59.0dB(A)
Power (Watts):25.00W
RPM:3100 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)