R3G250-RE21-08
Description
250 MM EC CENTRIFUGAL FAN
DataSheet
R3G250-RE21-08 PDF
Type Description
Series:Green Tech RadiCal® R3G250RE
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 255mm Dia
Width:99.00mm
Air Flow:885.8 CFM (24.80m³/min)
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Electronic Commutation (EC)
Noise:76.0dB(A)
Power (Watts):170W
RPM:2510 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)