R2E220-AA40-05
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
MOTORIZED IMPELLER
Catalog
AC Fans
DataSheet
R2E220-AA40-05 PDF
Type Description
Series:R2E220
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 220mm Dia
Width:71.00mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):90.0W
RPM:2700 RPM
Termination:4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)