OD1225-24LSS02A
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
OD1225-24LSS02A PDF
Type Description
Series:OD1225
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:25.00mm
Air Flow:72.0 CFM (2.02m³/min)
Static Pressure:0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type:Sealed Sleeve
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor
Noise:34.0dB
Power (Watts):3 W
RPM:1800 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency:cURus, TUV
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
414J
414J
FAN AXIAL 40X25.4MM 24VDC WIRE