
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Width: | 10.50mm |
| Air Flow: | 17.1 CFM (0.479m³/min) |
| Static Pressure: | 0.120 in H2O (29.9 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Noise: | 33.0dB(A) |
| Power (Watts): | 2.04 W |
| RPM: | 4200 RPM |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, cURus, TUV |
| Weight: | 0.089 lb (40.37 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DC0601012M2B-BT0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE
FAN 80X25MM 12VDC THERM
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
FAN 12VDC 60X10MM 4WIRES
DC DC CONVERTER 9V 2W
DC DC CONVERTER 24V 100W
TAPE DBL COATED BLK 4"X 8" 25/PK