
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FFB |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 80mm L x 80mm H |
| Width: | 38.00mm |
| Air Flow: | 68.5 CFM (1.92m³/min) |
| Static Pressure: | 0.591 in H2O (147.2 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 48.5dB(A) |
| Power (Watts): | 6.96 W |
| RPM: | 4900 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.375 lb (170.1 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of FFB0812SHE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
60X60X10 12VDC VAPO 12.2CFM
FAN IMP MTRZD 133X80MM 24VDC
FAN BLOWER 97X33MM 12VDC WIRE
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
ELEC MODULE
M50X1.5 CORD GRIP PVDF/TPE