
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 40mm L x 40mm H |
| Width: | 28.00mm |
| Air Flow: | 13.8 CFM (0.386m³/min) |
| Static Pressure: | 0.460 in H2O (114.6 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Noise: | 38.0dB(A) |
| Power (Watts): | 1.68 W |
| RPM: | 8000 RPM |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, cURus, TUV |
| Weight: | 0.045 lb (20.41 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DC0402812J2B-BT0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE
FAN 12VDC 40X28MM 4WIRES
CONN RCPT HSG MALE 41POS INLINE
DC DC CONVERTER 95V 100W
PNL15 I5 4G W10 128GBSS ML