
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BFB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Rectangular/Rounded - 97.8mm L x 95.5mm H |
| Width: | 33.00mm |
| Air Flow: | 23.2 CFM (0.650m³/min) |
| Static Pressure: | 0.585 in H2O (145.7 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Blower |
| Features: | Locked Rotor Sensor |
| Noise: | 49.5dB(A) |
| Power (Watts): | 4.4 W |
| RPM: | 2700 RPM |
| Termination: | 3 Wire Leads |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.397 lb (180.08 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of BFB1012L-TA5R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 119X38MM 5VDC WIRE
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
MEMS OSC XO 16.3690MHZ LVCMOS LV
XTAL OSC VCXO 307.695484MHZ LVDS
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE
SLEEVING 0.051" ID FBRGLASS 100'