
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FFB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Size / Dimension: | Square - 80mm L x 80mm H |
| Width: | 38.00mm |
| Air Flow: | 80.2 CFM (2.25m³/min) |
| Static Pressure: | 0.812 in H2O (202.3 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 52.5dB(A) |
| Power (Watts): | 12 W |
| RPM: | 5700 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.375 lb (170.1 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of FFB0824EHE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 48VDC 119X32MM 168CFM
FAN 60X15MM 24VDC TACH
DC AXIAL FAN 80X80X38MM PWM
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
THERM NTC 10KOHM 3892K PROBE
AC/DC CONVERTER 12V 10W