
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AFB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Width: | 13.00mm |
| Air Flow: | 24.7 CFM (0.692m³/min) |
| Static Pressure: | 0.204 in H2O (51.0 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 35.0dB(A) |
| Power (Watts): | 2.4 W |
| RPM: | 4800 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.074 lb (33.56 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 |
Current price of AFB0612HHC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC
FAN 80X25MM 12VDC TACH
CRYSTAL 30.0000MHZ 24PF SMD
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ LVPECL
FAN AXIAL 60X13MM 12VDC WIRE