OD1238-24LB02A
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
DataSheet
OD1238-24LB02A PDF
Type Description
Series:OD1238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.50mm
Air Flow:73.0 CFM (2.04m³/min)
Static Pressure:0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor
Noise:33.0dB
Power (Watts):4 W
RPM:1950 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)