
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AFB |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Size / Dimension: | Square - 120mm L x 120mm H |
| Width: | 38.00mm |
| Air Flow: | 105.9 CFM (2.97m³/min) |
| Static Pressure: | 0.300 in H2O (74.7 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 41.0dB(A) |
| Power (Watts): | 5.76 W |
| RPM: | 2600 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.565 lb (256.28 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of AFB1248HE-T500 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
FAN AXIAL 200X51MM 48VDC
FAN BLOWER 80.2X52MM AERO 24VDC
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
DC DC CONVERTER 5V 100W
DC DC CONVERTER 5.8V 75W
B401 10X14 BLK/WHT CALIFORNIA