9BFB12P2H003
Manufacturer
Sanyo Denki
VIGOR # :
Description
BLOWER 120X32MM 12VDC TACH,PWM
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
9BFB12P2H003 PDF
Type Description
Series:San Ace B120
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
Width:32.00mm
Air Flow:56.5 CFM (1.58m³/min)
Static Pressure:5.020 in H2O (1250.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower
Features:Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:62.0dB(A)
Power (Watts):27.6 W
RPM:3750 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)