9BMB12P2K01
Description
BLOWER 97X33MM 12VDC TACH,PWM
DataSheet
9BMB12P2K01 PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Width:33.00mm
Air Flow:56.8 CFM (1.59m³/min)
Static Pressure:5.140 in H2O (1280.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower
Features:Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:66.0dB(A)
Power (Watts):40.8 W
RPM:6850 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)