F412R-24MB
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 41X12.2MM 24VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
F412R-24MB PDF
Type Description
Series:F412R
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 41mm L x 41mm H
Width:12.20mm
Air Flow:5.3 CFM (0.148m³/min)
Static Pressure:0.102 in H2O (25.5 Pa)
Bearing Type:1 Ball/1 Sleeve
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:23.0dB(A)
Power (Watts):960 mW
RPM:5400 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)