OD1232-12LSS
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
OD1232-12LSS PDF
Type Description
Series:OD1232
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:32.00mm
Air Flow:93.0 CFM (2.60m³/min)
Static Pressure:0.270 in H2O (67.3 Pa)
Bearing Type:Sealed Sleeve
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:44.0dB
Power (Watts):-
RPM:2900 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)