9BMB12K201
Manufacturer
Sanyo Denki
VIGOR # :
Description
EC AXIAL 97X33MM TACH
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
9BMB12K201 PDF
Type Description
Series:San Ace B97
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Width:33.00mm
Air Flow:56.8 CFM (1.59m³/min)
Static Pressure:5.140 in H2O (1280.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower
Features:Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Noise:66.0dB(A)
Power (Watts):40.8 W
RPM:6850 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)