OD1238-48LBXC02A
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
DataSheet
OD1238-48LBXC02A PDF
Type Description
Series:OD1238 XC
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.50mm
Air Flow:150.0 CFM (4.20m³/min)
Static Pressure:0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Noise:52.0dB
Power (Watts):11 W
RPM:3200 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)