FAL6F12LHX
Manufacturer
NMB Technologies Corp.
VIGOR # :
Description
FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FAL6F12LHX PDF
Type Description
Series:FAL-6F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 109mm L x 111.4mm H
Width:28.10mm
Air Flow:23.0 CFM (0.644m³/min)
Static Pressure:0.709 in H2O (176.6 Pa)
Bearing Type:Hydro-wave (HWB)
Fan Type:Blower
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:45.0dB
Power (Watts):6 W
RPM:2550 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)