ATS-CPX040040006-193-C2-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions, Inc.
VIGOR # :
Description
HEATSINK 40X40X6MM XCUT CP
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
ATS-CPX040040006-193-C2-R0 PDF
Type Description
Series:pushPIN™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Top Mount
Package Cooled:Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:Push Pin
Shape:Square, Fins
Length:1.575" (40.00mm)
Width:1.575" (40.00mm)
Diameter:-
Fin Height:0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:21.10°C/W @ 100 LFM