ATS-EXL58-300-R0
Description
HEATSINK AL6063 300X6X8MM
DataSheet
ATS-EXL58-300-R0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Top Mount, Extrusion
Package Cooled:-
Attachment Method:Adhesive
Shape:Rectangular, Fins
Length:11.811" (300.00mm)
Width:0.236" (6.00mm)
Diameter:-
Fin Height:0.315" (8.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:45.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:65.00°C/W