CSM221-40AE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
HEATSINK BLACK ANODIZED
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
CSM221-40AE PDF
Type Description
Series:CSM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Board Level, Vertical
Package Cooled:TO-220
Attachment Method:Solderable Feet
Shape:Rectangular, Fins
Length:1.575" (40.00mm)
Width:0.492" (12.50mm)
Diameter:-
Fin Height:1.228" (31.20mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:6.0W @ 65°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:-
Thermal Resistance @ Natural:12.10°C/W