APF40-40-10CB/A01
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
HEATSINK FORGED W/ADHESIVE TAPE
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
APF40-40-10CB/A01 PDF
Type Description
Series:APF
Package:Box
Part Status:Active
Type:Top Mount
Package Cooled:Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:Thermal Tape, Adhesive (Included)
Shape:Square, Fins
Length:1.575" (40.00mm)
Width:1.575" (40.00mm)
Diameter:-
Fin Height:0.370" (9.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:2.50°C/W @ 200 LFM