
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Length: | 2.280" (57.90mm) |
| Width: | 2.400" (60.96mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.450" (11.43mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 14.61°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 | ||
| 300 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of ATS-03B-40-C3-R0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766
CAP CER 0.047UF 25V X7R 2225
TVS DIODE 24V 44V SC74
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412
CONN PLUG 3CKT .093