ATS-55375D-C1-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions, Inc.
VIGOR # :
Description
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 9.5MM
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
ATS-55375D-C1-R0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Top Mount
Package Cooled:BGA
Attachment Method:Thermal Tape, Adhesive (Included)
Shape:Square, Pin Fins
Length:1.476" (37.50mm)
Width:1.476" (37.50mm)
Diameter:-
Fin Height:0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:11.10°C/W @ 200 LFM