ATS-EXL108-300-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions, Inc.
VIGOR # :
Description
HEATSINK AL6063 300X240X55MM
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
ATS-EXL108-300-R0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Top Mount, Extrusion
Package Cooled:-
Attachment Method:Adhesive
Shape:Rectangular, Fins
Length:11.811" (300.00mm)
Width:9.449" (240.00mm)
Diameter:-
Fin Height:2.165" (54.99mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:0.54°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:1.95°C/W