SPT400-12-13.5-25
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 25.02X13.5MM GRY/GRN
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SPT400-12-13.5-25 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® Tube
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:DO-5
Type:Pad, Tube
Shape:Round
Outline:25.02mm x 13.50mm
Thickness:0.0120" (0.305mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:-
Backing, Carrier:-
Color:Gray, Green
Thermal Resistivity:0.60°C/W
Thermal Conductivity:0.9W/m-K