SC-10-E035J
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 0.35MH,10A, 0.008OHM
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SC-10-E035J PDF
Type Description
Series:*
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:350 µH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):10A
DC Resistance (DCR) (Max):8mOhm
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.984" L x 0.630" W (25.00mm x 16.00mm)
Height (Max):0.945" (24.00mm)