EH20-0.8-02-5M6
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
CMC 5.6MH 800MA 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
EH20-0.8-02-5M6 PDF
Type Description
Series:EH
Package:Tube
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:5.6 mH @ 400 Hz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):800mA
DC Resistance (DCR) (Max):245mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max):0.740" (18.80mm)