SS11VL-R11076
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 7.6MH 1.1A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SS11VL-R11076 PDF
Type Description
Series:SS
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:7.6 mH @ 1 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):1.1A
DC Resistance (DCR) (Max):400mOhm
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.866" L x 0.571" W (22.00mm x 14.50mm)
Height (Max):0.807" (20.50mm)