SCF47B-400-1R8C040J
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 4MH,40A, 0.0021OHM
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SCF47B-400-1R8C040J PDF
Type Description
Series:*
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:4 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):40A
DC Resistance (DCR) (Max):2.1mOhm
Voltage Rating - DC:500V
Voltage Rating - AC:500V
Operating Temperature:25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:2.756" Dia (70.00mm)
Height (Max):1.437" (36.50mm)