SC-35-SD040J
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 0.04MH,35A, 0.002OHM, 3PHASE
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SC-35-SD040J PDF
Type Description
Series:*
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:3
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:40 µH @ 100 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):35A
DC Resistance (DCR) (Max):2mOhm
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:3.150" L x 2.441" W (80.00mm x 62.00mm)
Height (Max):2.559" (65.00mm)
Package / Case:Vertical, 6 PC Pin
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SH-202
SH-202
CMC TROID, NI-ZN, 1.5UH, TH UL94