EV20-1.2-02-3M3
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
EV20-1.2-02-3M3 PDF
Type Description
Series:EV
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:3.3 mH @ 400 Hz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):1.2A
DC Resistance (DCR) (Max):127mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Height (Max):1.024" (26.00mm)