SHBC12-1R0A0051V
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
NMC 40.7UH 5A 0.0280OHM TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SHBC12-1R0A0051V PDF
Type Description
Series:SHBC
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:-
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:51 µH @ 100 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):5A
DC Resistance (DCR) (Max):28mOhm
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.024" Dia (26.00mm)
Height (Max):1.024" (26.00mm)