EH24-3.0-02-1M2
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
CMC 1.2MH 3A 2LN TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
EH24-3.0-02-1M2 PDF
Type Description
Series:EH
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:1.2 mH @ 400 Hz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):3A
DC Resistance (DCR) (Max):29mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max):0.827" (21.00mm)