ICM1206ER161M
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
CMC 340MA 2LN 160 OHM SMD
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
ICM1206ER161M PDF
Type Description
Series:ICM-1206
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Filter Type:Signal Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:160 Ohms @ 100 MHz
Inductance @ Frequency:-
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):340mA
DC Resistance (DCR) (Max):400mOhm
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max):0.083" (2.10mm)