MFBM1V1608-102-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1000 600MA 0603
Catalog
Ferrite Beads and Chips
DataSheet
MFBM1V1608-102-R PDF
Type Description
Series:MFBM1V1608
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:1
Impedance @ Frequency:1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):600mA
DC Resistance (DCR) (Max):400mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)