AMI-21B-20-6
Manufacturer
AMI (Altran Magnetics, Inc.)
VIGOR # :
Description
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Catalog
Power Line Filter Modules
DataSheet
AMI-21B-20-6 PDF
Type Description
Series:AMI-21
Package:Box
Part Status:Active
Filter Type:Single Phase
Configuration:Single Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):-
Current:20 A
Frequency - Operating:DC ~ 400Hz
Applications:Medical
Approval Agency:CE, cURus
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect
Inductance:700µH