FN5010-60-99
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
LINE FILTER 60A CHASSIS MOUNT
Catalog
Power Line Filter Modules
DataSheet
FN5010-60-99 PDF
Type Description
Series:FN 5010
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Filter Type:Three Phase (Delta)
Configuration:Single Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):230 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):400 V
Current:60 A
Frequency - Operating:-
Applications:Inverters, Power Drive Systems
Approval Agency:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Inductance:1.1mH
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT