13RS100008
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
ROUND SPACER, .450 ID, 1.000 OD,
Catalog
Board Spacers, Standoffs
DataSheet
13RS100008 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Round Spacer
Threaded/Unthreaded:Unthreaded
Gender:Female, Female
Screw, Thread Size:-
Diameter - Inside:0.450" (11.43mm)
Diameter - Outside:1.000" (25.40mm) 1"
Between Board Height:0.219" (5.56mm)
Length - Overall:0.219" (5.56mm)