SRS-1-11MM
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
ROUND SPACER #4 PVC 11MM
Catalog
Board Spacers, Standoffs
DataSheet
SRS-1-11MM PDF
Type Description
Series:SRS
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Round Spacer
Threaded/Unthreaded:Unthreaded
Gender:Female, Female
Screw, Thread Size:#4
Diameter - Inside:0.107" (2.72mm)
Diameter - Outside:0.250" (6.35mm) 1/4"
Between Board Height:0.433" (11.00mm)
Length - Overall:0.433" (11.00mm)
Features:Self Retaining
Material:PVC
Plating:-
Color:Gray
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ROUND SPACER NYLON 18.54MM
938-13MM
938-13MM
ROUND SPACER NYLON 13MM
ROUND SPACER NYLON 9.91MM